Żaluzje fasadowe pełnią funkcję ochronną dużych przeszkleń i nowoczesnych budynków. Dzięki ich obecności możemy w bardzo prosty i intuicyjny sposób decydować o natężeniu światła naturalnego wpadającego do pomieszczenia. Są niezwykle wygodne w użytkowaniu – inteligentne systemy zarządzania pozwalają sterować nimi zdalnie przy pomocy pilota lub smartfona.
Co ważne, w przypadku dużych okien żaluzje fasadowe zachowują również właściwości izolacyjne. W połączeniu z odpowiednim systemem oświetlenia i klimatyzacji ograniczają koszty i przyczyniają się do poprawy warunków środowiska naturalnego. Zwiększają również poziom bezpieczeństwa i prywatności wewnątrz budynku, pozwalając uniknąć ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów.
Wyjątkowa estetyka żaluzji fasadowych
Oprócz funkcji izolacyjnych żaluzje fasadowe wpływają na estetykę obiektu oraz stanowią niebanalny element wizualny. Ich prosta budowa, w połączeniu z lekką konstrukcją, doskonale sprawdza się w nowoczesnych projektach architektonicznych, jak również w istniejących już budynkach. Można je stosować nie tylko w domach, ale także biurach i obiektach użyteczności publicznej.
Żaluzje fasadowe to innowacyjny i stylowy produkt zmieniający charakter fasady budynku. Możliwość ustawienia kąta nachylenia lameli pozwala na optymalne zaciemnienie wnętrza pomieszczenia oraz reguluje ilość przenikania ciepła słonecznego do budynku. Dodatkowo żaluzje fasadowe stanowią skuteczną barierę eliminującą nadmierną ilość hałasu z otoczenia.
Sposób montażu żaluzji fasadowych
Żaluzje fasadowe można zamontować na dwa sposoby. Wybrany rodzaj instalacji wpływa na aspekt wizualny oraz ostateczną cenę. Pierwszym sposobem jest montaż natynkowy, który przypomina montaż rolety natynkowej[https://roletlux.pl/rolety-natynkowe/] – żaluzje przytwierdzane są do ramy okiennej, wnęki lub ściany. Dzięki temu nie ma konieczności wprowadzania zmian w elewacji. Przy montażu natynkowym najczęściej stosuje się system samonośny, w którym elementem nośnym są prowadnice, na których spoczywa żaluzja.
Drugim sposobem instalacji żaluzji fasadowych jest montaż pod warstwą ocieplenia. Mechanizm pozostaje schowany pod elewacją, a widoczne są tylko lamele. Taki rodzaj montażu zapewnia lepszy efekt wizualny i rozwiązuje problem termoizolacji pomiędzy kasetą a nadprożem.
Kolorystyka żaluzji fasadowych
Lamele żaluzji fasadowych wykonane są z blachy aluminiowej o grubości 0,4 mm. W celu zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych ich wierzchnia warstwa pokryta jest farbą poliestrową. Szeroka paleta kolorów RAL daje możliwość dopasowania produktu do każdego rodzaju fasady budynku.
Rodzaje profili żaluzji fasadowych
Profil C80
Lamele przypominają kształtem literę C. Najczęściej wybierane przez Klientów. Ich konstrukcja jest prosta i solidna. Można je obracać o 180°.
Kształt lameli: C
Maksymalna szerokość: 4500 mm
Maksymalna wysokość: 5000 mm
Maksymalna powierzchnia: 16 m2
Profil Z90
Przekrój poprzeczny lamel przypomina literę Z. Zapewniają maksymalne zacienienie pomieszczenia i niewielką wysokość pakietu żaluzji po zwinięciu.
Kształt lameli: Z
Maksymalna szerokość: 4500 mm
Maksymalna wysokość: 5000 mm
Maksymalna powierzchnia: 16 m2